Evlerimizde, iş yerlerimizde vb gibi yerlerde ısınmak için kullandığımız petekler günden güne kirlenmektedirler. Bu kirlilik peteklerin bize daha çok ısı vermesine ve soğuk kış günlerinde ısınmamıza engel olmaktadır. Bu yüzden petek temizliğine önem vermemiz gerekmektedir ve bu işi belirli aralıklarla tekrarlamalıyız.
Petek temizliğini kendi başımıza yaptığımızda petek temizliğini yapmış olduğumuzu zannederiz oysa ki sadece peteklerin suyunu boşaltarak içinde ki pis suyu boşaltmış havasını alarak daha çok ısı vereceğini düşünürüz.
Petek temizliği için firmalardan yardım istemeliyiz çünkü petek temizliği için petek temizleme cihazları üretilmiş ve bu cihazlarla çalışan firmalar kurulmuştur. Petek temizleme makinesi, radyatör temizliğinde, yerden ısıtma tesisat temizliğinde, kimyasal uygulama devir daim ve temizliğinde kullanılır.
Peteklerin temizlenip tekrar eski verimine kavuşması ve ısınması için petek temizlik makineleri kullanılmaktadır. İçine koyulan özel kimyasal madde ile sıcak suyun gelmesi sağlanıyor, yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede basınçlı suyla temizleme ve durulama işlemi yapılıyor.